מרכז מחקר להנדסת שיקום

לאחר פרישתי מתפקיד רמ"ח הנדסה באוניברסיטת אריאל הרגשתי כי הגיע הזמן לטפל בנושא בעל ענין לאומי. כך יזמתי הקמת מרכז מחקר לאומי בהנדסת שיקום. החזון אומר: הבה נכוון יכולות הידע והכישרון הקיים אצל מהנדסים וגופי אקדמיה במדינה לחדשנות טכנולוגית בנושאי שיקום. בסמוך למרכז זה יקום מרכז ידע בנושאי שיקום טכנולוגי ופתרונות בני קיימא לעוסקים בשיקום ולצרכני שיקום.

הצעה זו באה למעשה כתרומה אישית לפצועי מלחמה ולאזרחים שהחולי והגיל פגעו בכשרים גופניים שלהם. החזון עוסק בהתמקצעות אקדמית בנושא אשר עדיין לא הופעל בו מאמץ לאומי במדינה. כנכה צה״ל ראיתי מסביבי, לאורך עשורים רבים, סבל של פצועי מלחמה מול קהות חשיבה של מערכות שיקום, לרוב עקב ידע דל ביכולת להחזיר לוחמים לחיי קהילה מלאים.

תותבות

הצורך לרתום טכנולוגיה והנדסה לפיתוח נושאי שיקום קיים גם במגזר האזרחי. ידוע כי תחלואה ומגבלות גיל מונעים רבים מהאזרחים להשתתף כשווים בחיי הקהילה. מחקרים במדינות, בעיקר מערביות, מראים כי המפותחות מבניהן העלו את נושאי השיקום לעדיפות גבוהה בתכנון העדיפויות הלאומיות. בשנים האחרונות תורמת לכך עבודת חשיבה על יכולות הגיל השלישי עקב העלייה המתמשכת בתוחלת החיים.

האושר האישי בקרב ציבורים רבים נמצא בחסר באין דרך לקרב את המוגבל והמבוגר לעולם העשייה. עקב כך נמצאים סקטורים של שירות ותעשייה סובלים מאי ניצול של עובדים בעלי תרומה פוטנציאלית – כפי שקיימת אצל אזרחים עם מגבלות אך בעלי מוטיבציה וכישרונות להשתלב בעשייה יצרנית. כפועל מתבקש, כל שצריך הוא לתגבר את יכולתם של אזרחים להתגבר טכנית על מגבלה כזו או אחרת. במילים נרדפות: ׳להנדס׳ את שיקומם של מוגבלים בחברה.

אריק שרון ויששכר גלעדחשיבה הנדסית שמטרתה לסייע לאנשים לקיים פעילות עצמאית ומועילה בקהילה ליוותה אותי כל השנים. על פעילות לטובת שיקום וחברה מספר ראש הממשלה אריאל שרון בדברים שהוא נושא בשידור לאומה. דברים אלה נאמרו לפני שני עשורים, נראה כי עכשיו הזמן לכנס כוחות, לנצל יכולות קיימים ולכוון ידע פוטנציאלי בגופים עתירי עשייה טכנולוגית כדי לממש תכנית מו״פ בנושאי שיקום.

ככל שהתעמקתי בנושא אני מוצא כי הגיעה העת לחיזוק יכולות מו״פ והכוונת המצוינות הטכנולוגית הקיימת במדינת ׳סטרט-אפ׳ כמו ישראל לטובת נושאי שיקום. החזון והדרך למימוש הנושא הובאו בפני מוסדות האוניברסיטה והתקבלו בברכה. בכך ניתנת בידי האפשרות להקים ולנהל פעילות שנועדה לסייע בשיקומם של חיילים ואזרחים זקוקים.

הרציונל והחזון להקמת מרכז מחקר אוניברסיטאי באריאל מובאים במסמך הבא:
רציונל וחזון למרכז אוניברסיטת אריאל
שינוי גודל גופנים
ניגודיות